Отборът на ЦСКА постигна изключително ценна победа в борбата си за второто място. За първи път в своята история „червените” победиха 10-кратния шампион на България Лудогорец в мач за първенство от efbet Лига на своя стадион – „Българска армия” – 4:1. Няколко дни, след като „орлите” бяха коронясяни с десетата си поредна титла, разградчани преклониха глава и пред столичния тим, който изигра много силен мач под проливния дъжд в столицата.

Централният бранител Юрген Матей даде тон за успеха на ЦСКА с попадение в четвъртата минута, а в 54-ата Бисмарк Чарлс удвои актива за своите. След точно час игра Сисиньо завърши страхотен пас от Кирил Десподов, намалявайки пасива на „зелените”, но в 62-ата другият бранител на ЦСКА – Мено Кох, беше оставен непокрит в наказателното поле на Лудогорец и с глава отблизо матира стража на госите Кристиан Кахлина. В шестата минута от добавеното време Жорди Кайседо реализира от дузпа и оформи крайното 4:1 за „червените”.

ЦСКА - Лудогорец

източник: sofascore.com

Успехът прати ЦСКА на второто място във временното класиране, като тимът вече е с 59 точки, три пред Локомотив Пловдив (56), ала „смърфовете” са с мач по-малко спрямо столичани. Лудогорец остава комфортно на върха, без да има шанс да бъде свален оттам и е с 67 точки.

Антон Узунов
43 снимки

ЦСКА започна срещата, владеейки повече топката от своя съперник. "Червените" опитваха висока преса спрямо отбраната на "орлите" в началния етап от срещата и след само четири минути игра поведоха в срещата. Греъм Кери достави топката на близката греда от корнер за Юрген Матей. Сисиньо нямаше абсолютно никакъв шанс да противодейства в тази ситуация на снажния нидерландец, който с глава зарадва феновете на "червените" на "Армията" - 1:0.

Домакините от София създадоха добра възможност след четвърт час игра. Федерико Варела проби отдясно по нападението на ЦСКА и достави центриране за Бисмарк Чарлс. Ганаецът отигра с глава, но Кахлина внимаваше и улови. Гостите стигнаха до ъглов удар в 18-ата, а Десподов достави перфектна топка за Жосуе Са. Бранителят на разградчани я намери с главата си, но я прати край левия страничен стълб на Бусато - аут.

Отзиви след мача:

Дамбраускас: Тук Десподов много трудно можеше да оцелее, но го направи

Любо Пенев: Точно такъв футбол искам

Матей: Борихме се като един през целия мач

Бисмарк Чарлс: Има химия между мен и Кайседо

Лудогорец чувствително вдигна оборотите на "Армията" и в 25-ата бе много близо до това да изравни резултата в София. Кирил Десподов се премести отляво и намери нужното пространство, за да развие своята скорост. Крилото премина край Иван Турицов и стреля по земя от наказателното поле на домакините, ала топката премина край левия страничен стълб на Бусато. Кешеру също опита да я засече с шпагат, но малко не достигна на румънеца да стори това.

В 28-ата минута пък Джером Синклер отново се озова вдясно по атаката на ЦСКА и видя прекрасно оставения непокрит свой съотборник Амос Юга в наказателното поле на шампиона. Халфът стреля веднага, но прекалено леко, за да затрудни Кахлина, който спокойно улови. Миг по-късно Греъм Кери тръгна отляво и реши сам да завършва нападението. Топката рикошира в крака на Жосуе Са, след което се наложи и на Кахлина да докосва встрани, за да изкара топката в ъглов удар. Пет преди края на първата част Светослав Дяков даде страхотен пас към Клаудиу Кешеру. Румънецът овладя с гръб към вратата на ЦСКА, завъртя се и отправи удар към вратата на домакините, но за негово нещастие тя отиде встрани.

Емона Цончева/Lap.bg
32 снимки

В 42-ата минута Бисмарк Чарлс се пребори вдясно със Сисиньо и подаде успореден пас за Амос Юга. Снажният халф на "червените" видя вляво Греъм Кери, който шутира през бранител на Лудогорец, но встрани от вратата на Кахлина.

На почивката Валдас Дамбраускас замени получилия болки в бедрото Жосуе Са, а на негово място пусна Пиерос Сотириу. Кипърецът престоя на терена едва няколко минути, след като също получи травма и бе принудително заменен от Алекс Сантана.

Втората част стартира магнетично за домакините, по подобие на първото полувреме. В 54-ата минута "червените" удвоиха своя актив срещу Лудогорец. Амос Юга раздаде наляво за Греъм Кери, който скочи и с глава изведе Чарлс между централните защитници на "орлите". Ганаецът сложи десния си крак и прати топката в разградската врата за 2:0.

След точно час игра шампионът на България намали пасива си. Кирил Десподов изведе страхотно Сисиньо зад отбраната на ЦСКА, където крайният бранител овладя и финтира Бусато, за да прати топката в опразнената "червена" врата - 1:2. Ситуацията при гола бе разглеждана от системата VAR, след като имаше съмнения, че бразилецът е зад гърба на защитата на столичани, но при стопкадъра се видя категорично, че Матей покрива позицията на №4 в Лудогорец.

ЦСКА възстанови аванса си от два гола след 62 минути игра. Федерико Варела центрира топката от пряк свободен удар в наказателното поле на "орлите" за Мено Кох. Другият нидерландски бранител на ЦСКА насочи необезпокояван с глава към вратата на Лудогорец, а Кахлина не успя да отрази - 3:1.

Любослав Пенев направи тройна смяна в отбора си в 64-ата минута, когато извади Кери, Синклер и Вион, а на негово място пусна Енрике Рафаел, Георги Йомов и Брадли Мазику. Четвърт час преди края Жорди Кайседо пое топката в половината на ЦСКА и напредна към вратата на Лудогорец. Ситуацията бе в полза на домакините, които бяха петима на трима, а еквадорецът сви вляво за Енрике Рафаел. Той шутира по диагонала, ала аут.

До края на срещата събитията продължиха да бъдат контролирани от ЦСКА, а в добавеното време на срещата Мавис Чибота бе изгонен и остави Лудогорец с 10 човека. Първо той получи жълт картон за опит да изрита Иван Турицов. Получи се напрежение между двата отбора, а Чибота изпусна нервите си пред рефера Кабаков, след което той го изгони от терена. Миг след това пък Алекс Сантана събори Жорди Кайседо в наказателното поле на "орлите", за да последва дузпа за ЦСКА. Зад топката застана именно Кайседо, който с премерен удар матира Кахлина за 4:1.

FT / ЦСКА 4:1 ЛУДОГОРЕЦ

1:0 Юрген Матей (4)

2:0 Бисмарк Чарлс (54)

2:1 Сисиньо (60)

3:1 Мено Кох (62)

4:1 Жорди Кайседо (90+6-дузпа)

Рефер: Георги Кабаков (Пловдив)

Стадион: "Българска армия" (София)

Стартови състави:

ЦСКА: 1 Густаво Бусато - 2 Юрген Матей 4 Мено Кох 5 Федерико Варела (90+3' - 28 Пламен Гълъбов) 8 Греъм Кери (64' - 10 Георги Йомов) 15 Тибо Вио (64' - 18 Брадли Мазику) 17 Бисмарк Чарлс (74' - 30 Жорди Кайседо19 Иван Турицов 20 Тиаго Родригес - 21 Амос Юга 24 Джером Синклер (64' - 7 Енрике Рафаел)