Горд Левски срази ЦСКА с 2:0 в голямото дерби на България. Точни за "сините" на Националния стадион "Васил Левски" бяха Илиян Стефанов в 78-ата минута, а четири по-късно Уелтън оформи крайния резултат. "Червените" завършиха срещата с човек по-малко, след като Иван Турицов беше изгонен в края на срещата. През първата част нелеп автогол на Пламен Андреев беше отменен след намесата на ВАР.

Възпитаниците на Станимир Стоилов тотално надиграха своя съперник и заслужено стигнаха до успеха. През първата част с два фрапантни пропуска се отличи Роналдо. Втората част започна с много накъсвания, но постепенно "сините" отново намериха играха си и на два пъти наказаха своя съперник.

Това е втора поредна победа на Левски над ЦСКА след триумфа във финала за Купата на България. ЦСКА през тази година така и не успя да вкара гол на "сините". Продукцията на отбора на Саша Илич и днес беше неубедителна.

С успеха "сините" събраха 18 точки, докато "червените" са с 22, но и с мач повече.

Павел Данев
84 снимки

Срещата започна с висока преса на "сините". Още във 2-ата минута Жереми Петрис получи отличен извеждащ пас отдясно. Французинът обаче не успя да затрудни вратата на "червените" с центрирането си. Малко след това Уелтън се строполи в наказателното поле след съприкосновение с Мено Кох, но преди това топката беше излязла в аут. В 6-ата минута Ивелин Попов комбинира с Уелтън в центъра. Бразилецът се освободи от противник с финт, но след това извеждащият му пас към Филип Кръстев беше лош и Бусато улови.

Минута по-късно шут от далечна дистанция на Андриан Краев мина над вратата. В 10-ата минута Левски пропусна отличен шанс за гол. Уелтън развинти Турицов отляво, навлезе в наказателното поле и подаде към Попов. Нападателят с чудесен пас изведе Роналдо, който от 5-6 метра отправи удар, но Бусато спаси. Натискът в "синьо" продължи и малко след това Филип Кръстев нахлу в наказателното поле отдясно и пусна успореден пас, но играч на символичните домакините не успя да засече.

Противно на случващото се на терена ЦСКА вкара гол, който обаче беше отменен. Хосе Кордоба сбърка в половината на "червените" след изпълнение на корнер, което позволи на съперника да организира контраатака. Гарсес получи на крилото и пусна към Лазар Туфегджич, който отправи удар, но Пламен Андреев се справи. При опита на Кордоба да изчисти топката, той я прати в тялото на вратаря, а след това кълбото се оплете в мрежата. След намесата на ВАР обаче се оказа, че има засада на сърбина.

В 28-ата минута ЦСКА получи право да изпълни пряк свободен удар отляво на наказателното поле. Защитата на Левски изчисти, но топката се озова в Джонатан Линдсет на границата на наказателното поле, а норвежецът със страхотен удар прати кълбото в страничната греда. Две минути след това Бусато не разчете добре своето излизане, което позволи на Уелтън да го преодолее. Крилото пусна успореден пас, но Роналдо не успя да засече в опразнената врата.

LAP.bg
96 снимки

В 34-ата минута "сините" пропуснаха нова отлична възможност. Роналдо напредна отдясно и пусна към Миланов в наказателното поле. Седмицата опита да намери Попов, но Бусато изпревари нападателя и улови. Шест минути по-късно Амос Юга пресече подаване на Кордоба и мигновено отправи удар от около 20 метра, но безкрайно неточно.

В началото на втората част прехвърчаха искри между Георги Миланов и Амос Юга, като двамата получиха жълти картони. В 58-ата минута Филип Кръстев, който получи удар малко преди това, беше заменен от Илиян Стефанов.

Павел Данев
93 снимки

Грешките, накъсванията и нервите продължиха да властват в първата четвърт на втората част. В 62-ата минута играта беше прекъсната, след като феновете на "сините" запалиха димки и факли. В 69-ата минута Попов проби през центъра и беше фаулиран от Вион на дъгата на наказателното поле. Попето изпълни прекия свободен удар и насочи във вратарския ъгъл, но Бусато изби в корнер. Минута по-късно Бамба отправи удар с глава след центриране отдясно, но стреля неточно.

В 72-ата минута Левски организира страхотна атака. Пламен Андреев улови центриране от корнер и хвърли към Роналдо. Бразилецът напредна и стигна пред наказателното поле на "червените", където подаде към Попов, а неговият удар беше блокиран.

В 78-ата минута "сините" поведоха! Илиян Стефанов поде атаката през центъра, след което комбинира с Попов. Десетката изведе Стефанов в наказателното поле, Бусато излезе да го пресреща, получи се рикошет в защитник на ЦСКА, при което Стефанов се озова на празна врата и прониза съперника, както го стори и във финала за Купата на България.

В 82-ата минута Левски вкара втори гол! Символичният домакин организира нова отлична атака отдясно. Роналдо напредна и с фантастичен пас намери оставения сам на границата на наказателното поле Уелтън, а бразилецът с удар в далечния ъгъл вкара за 2:0.

В 90-ата минута ЦСКА остана с човек по-малко. Иван Турицов удари с лакът в лицето Уелтън. Драганов първоначално показа жълт картон, но след като прегледа ситауцията на ВАР изгони защитника на "червените".

Левски - ЦСКА 2:0

1:0 Илиян Стефанов (78)

2:0 Уелтън (82)

Левски: 1. Пламен Андреев/ к/, 2. Жереми Петрис, 5. Келиан ван дер Каап, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами, 8. Андриан Краев, 30. Филип Кръстев (58 - 14. Илиян Стефанов), 7. Георги Миланов, 17. Уелтън, 18. Роналдо (90 - 27. Асен Митков), 10. Ивелин Попов (86 - 88. Марин Петков)

Резерви: 13. Николай Михайлов, 4. Нейтън Олдър, 14. Илиян Стефанов, 22. Патрик-Габриел Галчев, 27. Асен Митков, 88. Марин Петков

Треньор: Станимир Стоилов

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 19. Иван Турицов, 2. Юрген Матай /к/, 4. Мено Кох, 5. Брадли де Нойер, 15. Тибо Вион (86 - 8. Станислав Шопов), 21. Амос Юга, 7. Джонатан Линдсет, 27. Маурисио Гарсес, 11. Лазар Туфегджич (62 - 28. Браян Морено), 30. Дауда Бамба (77 - 9. Дюкенс Назон)

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 9. Дюкенс Назон, 28. Браян Морено, 8. Станислав Шопов, 3. Жеферсон, 6. Християн Петров, 22. Енес Махмутович

Треньор: Саша Илич

Ж.к.: Георги Миланов, Андриан Краев (Левски); Амос Юга, Брадли де Нойер, Мено Кох (ЦСКА)

Ч.к.: Иван Турицов (ЦСКА)

Съдия: Драгомир Драганов

Стадион: "Васил Левски"