Шампионът на България Лудогорец показа много солидна игра и нанесе тежък удар по амбициите на ЦСКА в битката за титлата на страната в мач помежду им. Разградският тим надделя с минималното 1:0 над столичния си опонент след гол на Бърнард Текпетей в четвъртата минута и до голяма степен капарира десетата си поредна шампионска титла. С днешното си представяне, особено през първото полувреме, "орлите" показаха, че са далеч по-стойностният отбор.

Играчите на Дамбраускас изпуснаха и половин дузина големи положения, като на два пъти бранители на „червените” спираха топката пред голлинията на опразнената врата от Густаво Бусато. Негативен пункт за ЦСКА и Бруно Акрапович е, че тимът не отправи нито един точен удар в хода на целия мач.

Лудогорец ЦСКА

източник: sofascore.com

Така ЦСКА спря серията си от 11 поредни мача без поражение в efbet Лига и тимът отново изостава на шест точки зад съботния си съперник. Лудогорец вече е с 45 в своя актив, докато софиянци остават с 39 в спора им за най-ценния трофей в нашата страна. В идния кръг Лудогорец ще пътува до Стара Загора за визита на Берое, докато ЦСКА посреща Локомотив Пловдив на „Българска армия”.

61 снимки

Първият удар в срещата дойде след три минути игра. В третата минута Джером Синклер опита шут от въздуха, ала безкрайно неточно. Домакините откриха резултата рано-рано в срещата. Кирил Десподов проби отляво и финтира двама бранители на ЦСКА. Българинът шутира диагонално, а Густаво Бусато не успя да улови и прати топката право в краката на Текпетей, който от няколко метра откри резултата - 1:0.

В 18-ата минута Лудогорец стигна до феноменално положение. Бърнард Текпетей подаде страхотно вляво за Кирил Десподов, който бе абсолютно непокрит, диагонално в наказателното поле на "червените". Бившият играч на ЦСКА шутира с левия крак, топката премина под плонжа на Бусато, но шпагат на Юрген Матей блокира топката, която влизаше в опразнената врата на бразилския страж. Три по-късно Юрген Матей от ЦСКА бе оставен непокрит в наказателното поле на "орлите" при корнер, но опитът на нидерландеца излетя аут.

В 33-ата минута пресата на домакините даде резултат в половината на ЦСКА, а Текпетей центрира остро отдясно за Кирил Десподов. Пламен Гълъбов изпусна бившия си съотборник, който стреля с глава отблизо, но прати топката над напречната греда на Бусато - аут. Две минути преди края на първото полувреме Алекс Сантана открадна топката в средата на терена от Амос Юга и подаде на Кирил Десподов. Той елиминира Матей, топката направи рикошет, но в крайна сметка остана в крилото на Лудогорец, който отправи топовен удар с левия крак, но Густаво Бусато блокира изстрела му встрани.

На два пъти в началото на втората част гостите изпълниха свободни удари от изгодни ситуации вдясно от наказателното поле на Лудогорец, но и при двата опита отбраната на домакините се справи умело. В 50-ата Кайседо опита амбициозен удар с десния крак от сериозна дистанция, ала ударът беше неточен. В 63-ата минута "червените" стигнаха до изгоден шанс. Джером Синклер подаде много добре топката с центриране отдясно, а Кайседо отскочи и стреля с глава, но доста неточно. Зад еквадореца в далеч по-изгодна позиция бе Тиаго Родригес, но топката не стигна до него.

При смените си Бруно Акрапович пусна дебютиращите Мено Кох и Бисмарк Чарлс, а първата смяна за Валдас Дамбраускас бе пускането на Пиерос Сотириу вместо голмайстора Текпетей. В 76-ата минута Тиаго Родригес пласира перфектно топката от свободен удар в наказателното поле на Лудогорец за Кайседо. Нападателят се извиси и стреля с глава, но много неточно. Две преди края на редовното време Клаудиу Кешеру обстрелва "червената" врата с удар от наказателното поле. Шутът му преодоля Бусато, но с левия крак бранителят Мено Кох спря пътя на топката и спаси сигурен втори гол за Лудогорец.

Важно е да се отчете, че какъвто и да било развой от тази среща няма да предреши шампионата в efbet Лига. Лидерът Лудогорец е с 42 точки, три повече от съботния си съперник (39), а до края на редовния сезон остават седем кръга. След тях първенството се разделя на първа шестица и две долни четворки, като тимовете от Топ 6 ще играят допълнителни пет мача помежду си.

Валдас Дамбраускас подрежда своите футболисти във формация 4-2-3-1. На върха на атаката е Клаудиу Кешеру, който е и капитан в срещата, а зад него ще работят Десподов, Каули и Текпетей. Пред вратаря Пламен Илиев отбраната е изградена от Антон Недялков, Жосуе Са, Оливие Вердон и Жордан Икоко, а опорни полузащитници са Алекс Сантана и Анисе Абел. Бразилецът Сантана замества в средата на терена контузения Светослав Дяков.

Бруно Акрапович извежда ЦСКА в схема 3-4-1-2. Пред Бусато централни бранители са Гълъбов, Матей и Занев, а халфбекове ще бъдат Джером Синклер и Брадли Мазику. В центъра на полузащитата застават Тибо Вион и Амос Юга, а плеймейкър ще бъде Тиаго Родригес при липсата на Адалберто Пеняранда. Георги Йомов и Жорди Кайседо пък ще опитат да изработят головете за столичани при визитата им.

FT / ЛУДОГОРЕЦ 1:0 ЦСКА

1:0 Бърнард Текпетей (4)

Рефер: Драгомир Драганов (Варна)

Стадион: „Хювефарма Арена” (Разград)

Стартови състави:

Лудогорец (4-2-3-1): 23 Пламен Илиев – 3 Антон Недялков, 32 Жосуе Са, 24 Оливие Вердон, 22 Жордан Икоко 🟨 - 7 Алекс Сантана, 12 Анисе Абел  🟨- 11 Кирил Десподов, 95 Каули Оливейра, 37 Бърнард Текпетей (69' - Пиерос Сотириу) - 28 Клаудиу Кешеру /к/ (90+2 - Георги Терзиев)

Резерви: 33. Ренан, 5. Георги Терзиев, 10. Елвис Ману, 19. Пиерос Сотириу, 25. Стефан Баджи, 64. Доминик Янков, 88. Вандерсон

Треньор: Валдас Дамбраускас

ЦСКА (3-4-1-2): Густаво Бусато – 2 Юрген Матей, 11 Петър Занев 🟨/к/, 28 Пламен Гълъбов (72' - Мено Кох 🟨) - 24 Джером Синклер 🟨, 15 Тибо Вион (72' - Феде Варела), 18 Брадли Мазику (82' - Греъм Кери), 21 Амос Юга 🟨- 20 Тиаго Родригес, 10 Георги Йомов (76' - Бисмарк Чарлс), 30 Жорди Кайседо

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 4. Мено Кох, 8. Греъм Кери, 17. Бисмарк Чарлс, 19. Иван Турицов, 5. Федерико Варела, 27. Мартин Смоленски