Отборът на ЦСКА може да се счита за сигурен участник във втория квалификационен кръг на Лига Европа, след като разгроми черногорския Титоград с 4:0 и до голяма степен обезсмисли реванша след седмица. Официални дебюти за „червените” при гръмката победа направиха Диего Фабрини, Греъм Кери, а впоследствие и Петър Занев.

Стадион „Българска армия” получи много поводи за задоволство, защото в хода на почти целия мач „червените” диктуваха темпото и търсеха начини да пробият защитния вал на съперника. Трябва да се отчете, че през първата част, докато резултатът все още беше 0:0, Титоград имаше два сериозни шанса, но след откриващия гол на Евандро да Силва всичко протече по мечтан начин за ЦСКА.

Добромир Митов: Всички се раздадоха на максимум

Димитър Пенев доволен от "червения" успех

След паузата бързи голове на Тиаго Родригес и Жеферсон Телес набързо успокоиха играчите на Добромир Митов, а черешката на тортата дойде от Кристиян Малинов, който реализира в 72-ата с воле от около 40 метра. Така след седмица ЦСКА има нужда да просто да изиграе дисциплинирано още 90 минути срещу отстъпващия по класа съперник, а след това може да концентрира изцяло вниманието си към следващото препятствие в Европа - хърватския Осиек.

Греъм Кери: Не очаквах да играя, имаме много за подобряване

Малинов: Титоград бяха до първия гол, след това беше ясно

Евандро: Щастлив съм, отново бележа

„Червените” тръгнаха много напористо срещу черногорския противник и още в 3-ата минута Али Соу имаше чудесна възможност да открие резултата. Грешка при разиграването за Титоград подари топката на гамбиеца, който моментално се устреми напред с широка крачка. Той подмина Чуквуджекву Аджана-Чинеду в наказателното поле и стреля технично покрай вратаря Саша Иванович. Слабият шут позволи на Балша Банович да изчисти пред голлинията.

В следващите минути гостите се заеха доста сериозно да убият ритъма на ЦСКА със серия от нарушения, а на свой ред получиха никак нелош шанс заради осезаемата липса на синхрон между Пламен Гълъбов и Нуно Томаш. В 16-ата минута Менди Мамаду даде интересен пас над централната защита, а Гълъбов доста нескопосано опита да остави Радомир Джалович в засада. Вместо това черногорецът напредна съвсем сам срещу вратаря и единствено липсата на скорост в краката на 36-годишния голаджия позволи на Черниаускас да избие топката при границата на пеналта.

До края на полувремето още на няколко пъти Томаш и Гълъбов демонстрираха лоша комуникация, но тъкмо португалецът спаси „червените” в 25-ата минута. Тогава центрирането на Райчевич от ъглов удар отляво по атаката премина купа от играчи при близката греда, за да поеме застрашително към Джалович във вратарското поле. Томаш реагира и с рамо успя да върне, макар и рисково, към Черниаускас, който улови на самата голлиния.

ЦСКА имаше хубава голова възможност в 33-ата минута. Греъм Кери се отскубна отдясно в наказателното поле и получи страхотен пас по земя от Фабрини. Ирландецът стигна до аутлинията и върна към точката на дузпата, където обаче италианецът и Тиаго Родригес взаимно си попречиха. В крайна сметка изстрелът на португалеца беше париран от защитник в корнер.

Все пак логичното се случи в 40-ата минута, макар и със сериозна доза късмет. Евандро провокира нарушение на Роганович  на около 2-3 метра от границата на наказателното поле. Тиаго изпрати силен шут покрай стената, като топката беше насочена по-скоро в центъра на вратата. Вратарят Саша Иванович явно подцени ситуацията и изпусна кълбото, което позволи на Евандро да дотича и с щастлива добавка да вкара за 1:0.

Три минути по-късно ЦСКА изпусна да нанесе решителен удар по амбициите на своя съперник. Заучено изпълнение на пряк свободен удар отдясно на Греъм Кери доведе до голямо разбъркване, след като изстрелът на Рубен Пинто с пета не сполучи. По някакъв начин топката се озова в краката на Гълъбов, който от 5 метра вместо да порази сравнително незащитената врата разтресе дясната сглобка.

Второто полувреме не можеше да има по-позитивно начало за ЦСКА. Само в рамките на 2 минути „червените” направиха много ясна заявка за място във втория квалификационен кръг. В 53-ата Фабрини с поредния си находчив пас намери Кери при дъгата, а ирландецът се ориентира и тръгна на пробив през центъра. Той шутира през краката на Банович, което доведе до спасяване на Иванович, но секунда по-късно Тиаго Родригес с глава бутна топката в мрежата – 2:0.

В 55-ата за трети път в мача домакините се разписаха и отново стана след добавка. Али Соу демонстрира непримиримост и подгони една наглед обречена топка отляво в наказателното поле. Той изпревари защитника до себе си и опита да чукне с външен фалц покрай вратаря. Саша Иванович се намеси, но за пореден път тази вечер нямаше късмет, защото Жеферсон беше заел идеална позиция и с диагонален шут покачи до 3:0.

След бързите попадения ЦСКА определено намали оборотите и се концентрира върху контролирането на мача. Въпреки това „червените” стигнаха и до четвърти гол, за който отново вината падна върху вратаря. В 72-ата минута Саша Иванович избяга встрани от вратата си, за да опита да изчисти топката от наказателното си поле. Той не придаде на топката нито височина, нито сила, а тя полетя право към намиращия се на около 40 метра Малинов. Халфът без да се замисля нанесе изстрел от воле, който намери незащитената цел, без да даде никакви шансове на Иванович да се реабилитира.

ЦСКА – ТИТОГРАД 4:0

1:0 Евандро 40'

2:0 Тиаго Родригес 53'

3:0 Жеферсон 55'

4:0 Кристиян Малинов 72'

ЦСКА (4-2-3-1): 30. Витаутас Черниаускас – 2. Стойчо Атанасов, 28. Пламен Гълъбов, 24. Нуно Томаш, 3. Жеферсон Телес (80' - 11. Петър Занев) – 6. Рубен Пинто /к/, 20. Тиаго Родригес – 10. Евандро (73' - 16= Жанио Бикел), 21. Диего Фабрини, 8. Греъм Кери (60' - 15. Кристиян Малинов) – 22. Али Соу;

Треньор: Добромир Митов

Титоград (4-2-3-1): 26. Саша Иванович – 2. Марко Роганович (65' - 44. Слободан Перишич), 21. Чуквуджекву Аджана-Чинеду, 8. Балша Банович, 19. Радуле Живкович (86' - 10. Огньен Гасевич) – 6. Мирко Райчевич /к/, 4. Йован Николич – 11. Менди Мамаду, 81. Воин Павлович (78' - 22. Милош Бърнович), 14. Иван Новович – 99. Радомир Джалович;