Големият сблъсък на четвъртфиналите в Шампионската лига тази вечер противопоставя Барселона и Ювентус на "Камп Ноу". Очакванията на всички са "старата госпожа" да продължи комфортно към предпоследното стъпало заради аванса си с 3:0 след първия двубой в Торино.

Е, каталунците доказаха, че за тях няма невъзможни неща, след като наваксаха изоставане от 0:4 на осминафиналите от ПСЖ и след 6:1 у дома, продължиха напред. Но задачата срещу "бианконерите" ще е доста по-трудна.

И все пак, италианският колос е допускал тежки обрати, след като е взел добър аванс у дома в първата среща. И единият от случаите е срещу родния ЦСКА, макар и вече през далечната 1960 г.

Тогава двата тима се срещат още в предварителния кръг, а мачовете са през септември и октомври. На 21 септември на "Стадио Комунале" Юве побеждава комфортно с 2:0 с голове на Северино Лойодиче в 5-та и и Омар Сивори в 24-та минути.

"Бианконерите" изпускат да разгромят българския си опонент, но всички смятат, че и такава преднина ще им бъде достатъчна. Но на 12 октомври на Националния стадион "Васил Левски" се случва немислимото.

Още в 19-та минута Кирил Ракаров открива резултата, но това все още не е достатъчно на "червените". След почивката обаче те разбиват италианския първенец, като Никола Ковачев прави 2:0 в 56-та минута, а в 68-та ЦСКА излиза напред в общия резултат с гол на Панайот Панайотов.

Погромът за Юве е оформен четвърт час преди края, когато Никола Цанев прави 4:0. В 88-та минута Бруно Николе само намалява за "старата госпожа", но това не се оказва достатъчно за обрат и българският представител продължава напред.

Юве е страдал и друг път по този начин в Европа, но дори по-рано от случая с ЦСКА. През 1957 "бианконерите" побеждават Винер СК от Австрия с 3:1 у дома в първия мач, но са помлени с 0:7 на реванша.

Сега от Барса се уповават точно на тези потънали в прахта на миналото случаи, за да се надяват на грандиозен обрат за втори път този сезон. Ясно е само, че този Ювентус няма нищо общо с предшествениците си отпреди близо 60 години. И все пак надеждата на "Камп Ноу" е жива.