Отборът на ЦСКА се отнесе много професионално към 1/16-финалното си гостуване срещу Локомотив Горна Оряховица за Купата на България и не остави никакво съмнение, че заслужва място в следващата фаза. Макар и в силно променен вид, тимът на Люпко Петрович спечели по категоричен начин с 3:0 и вече чака жребия за следващата фаза.

Отлични впечатления с играта и своя гол остави руснака Денис Давидов, за който това бе едва втори официален мач за „червените” след летния му трансфер. С две попадения пък се отчете таранът Тони Уот, който определено затрудни отбраната на 12-ия във Втора лига. „Железничарите” започнаха мача с много желание и стръв, ала просто не разполагаха с чисто футболните аргументи да окажат отпор на миналогодишния полуфиналист в турнира.

Срещата имаше доста прилично начало, като домакините бяха амбицирани да натикат по-именития си съперник в неговото наказателно поле. Въпреки това много бързо експерименталния на вид състав на „червените” наложиха своето надмощие. Пред вратата на Ивайло Василев скоро започна да става все по-напечено, като първо Валентин Антов не успя да се възползва от разбъркване пред вратарското поле в 7-ата минута, а мигове по-късно Минков смело блокира тежкия диагонален шут на Кристиян Малинов.

ЦСКА продължи да напада далеч по-настъпателно и в 20-ата минута логичното се случи. Денис Давидов показа отлична техника, за да преодолее Жак Пехливанов пред наказателното поле. След това руснакът напредна и шутира безкомпромисно към долния ляв ъгъл. Вратарят Василев се изпъна максимално, ала нямаше никакви надежди да се намеси – 0:1.

Шест минути по-късно руснакът можеше да прати Локомотив в сериозен нокдаун. Левият бек на „червените” Брадли Мазику напредна отляво и с къс пас намери Давидов в пеналта. Руснакът изобщо не се поколеба да шутира от недотам изгодната позиция на около 14-15 метра по диагонала. Изстрелът му преодоля вратаря и отскочи в аут от левия стълб.

Единствената възможност за Локомотив през първото полувреме дойде в 33-ата минута, когато Деян Христов изпълни по опасен начин пряк свободен удар. Топката мина красиво над стената, но и прелетя покрай десния стълб зад Густаво Бусато. ЦСКА отвърна веднага на тази опасност с мощен изстрел на Мазику от границата на наказателното поле, който премина над напречната греда.

След почивката ЦСКА действа бързо и чисто, за да реши спора рано-рано и да си спести главоболия, породени от нужда са се пази минимална преднина. В 55-ата минута „червените” спечелиха пряк свободен удар отляво по атаката, а Греъм Кери достави перфектното центриране при близката греда. Там Уот пребори пазача си и с плонж нанесе прецизен изстрел с глава, хващайки вратаря в крачка – 2:0.

Седем минути по-късно отново Уот беше в прегръдките на съотборниците си. Резервата Тиаго Родригес отне топката на Жак Пехливанов в невралгичен момент, когато целият тим на домакините се беше изнесъл напред, за да атакува. Уот изпревари и двамата централни бранители за спорната топка, след което се устреми напред. Той устоя на опитите им да го съборят, а накрая финтира вратаря, за да вкара на празна врата – 3:0.

Оттам нататък гостите определено се успокоиха и свалиха нивото на концентрация. Това доведе до някои неточности в отбрана. В 74-ата минута рисково връщане на Албентоса с глава почти доведе до голова ситуация пред Деян Христов, който в сетния миг беше париран от Антон. Пет минути по-късно отново острието на Локо ГО застраши вратата, като получи топката зад гърба на отбраната, след това финтира преследващия го Жанио Бикел и нанесе силен шут от около 21 метра. Густаво Бусато трябваше да се разтегне максимално, за да боксира встрани.

До края на мача Уот изпусна сериозен шанс да оформи хеттрик, а пък съдията Димо Димов може да остане доволен от спортсменството, тъй като не му се наложи да показва нито един жълт картон в срещата.

ЦСКА оттук нататък може да съсредоточи вниманието върху шампионатния мач срещу Берое през уикенда, докато Локомотив Горна Оряховица ще се готви за двубой от Втора лига срещу Спартак Плевен.

ЛОКОМОТИВ ГОРНА ОРЯХОВИЦА – ЦСКА 0:3

0:1 Денис Давидов 20'

0:2 Тони Уот 55'

0:3 Тони Уот 62'

Локо ГО (4-3-3): 33. Ивайло Василев – 4. Иво Харизанов /к/, 23. Ивайло Тодоров, 5. Михаил Минков, 7. Кристиян Райчев - , 8. Стивън Славков (59' - Георги Янев), 20. Жак Пехливанов, 24. Петър Чалъков - 77. Мартин Сандов (85' - Айкут Рамадан), 9. Калоян Стефанов (59' - Георги Колев), 18. Деян Христов;

резерви: 14. Стефан Дафовски; 21. Атанас Фиданин, 16. Даниел Йорданов, 96. Георги Колев, 25. Георги Янев, 10. Айкут Рамадан, 27. Янислав Цачев.

Старши треньор: Милчо Сирмов

ЦСКА (4-2-3-1): 13. Густаво Бусато – 16. Жанио Бикел, 25. Раул Албентоса, 26. Валентин Антов, 18. Брадли Мазику (64' - Жеферсон) – 6. Рубен Пинто, 15. Кристиян Малинов /к/ - 8. Греъм Кери, 7. Денис Давидов (56' - Тиаго Родригес), 14. Вив Соломон-Отабор (83' - Стойчо Атанасов) – 9. Тони Уот;

резерви: 30. Витаутас Черниаускас; 3. Жеферсон, 2. Стойчо Атанасов, 19. Иван Турицов, 20. Тиаго Родригес, 22. Али Соу, 28. Пламен Гълъбов.

Старши треньор: Люпко Петрович

Стадион: Градски стадион, Горна Оряховица

Главен съдия: Димо Димов

-----

Най-интересното от срещата минута по минута:

90+2' - КРАЙ НА МАЧА.

2 минути продължение на срещата.

86' - Уот не беше далеч от хеттрик! Шотландецът спечели високата топка при центриране на Тиаго от корнер. Той изстреля топката с глава към горния десен ъгъл, а пред голлинията Ивайло Тодоров отклони в още един ъглов удар.

85' - Последна смяна и за домакините от Локомотив - Айкут Рамадан замени Мартин Сандов.

83' - Последна смяна за ЦСКА - Соломон-Отабор напусна, вместо него Стойчо Атанасов.

79' - Страхотна игра на Деян Христов и спасяване на Бусато! Нападателят успя да пробие напред въпреки, че имаше двама съперници срещу себе си. От около 20-21 метра таранът нанасе мощен шут по диагонала, а бразилският страж на ЦСКА се разтегна максимално, за да избие встрани.

74' - Рискова игра на Албентоса, който реши да върне с глава към Антов, без да види, че Деян Христов бе до него. Таранът успя да отклони топката за Сандов, който опита да му върне с гърди. В сетния миг Антов изчисти и предотврати 100-процентова опасност.

70' - Пряк свободен удар за ЦСКА на около 24-25 метра фронтално срещу вратата. Кери шутира с фалц над стената, но изпълнението му нямаше нужната сила - вратарят Василев се хвърли вдясно и улови.

64' - Втора смяна за ЦСКА - Жеферсон замени Брадли Мазику. Люпко Петрович продължава с равностойните промени.

62' - ГОЛ ЗА ЦСКА - 0:3! Тони Уот като че ли сложи точката на спора. Асистенцията отиде на името на Тиаго, който притисна Яни Пехливанов и му изби топката в половината на Локомотив, докато домакините се бяха изнесли серизоно в атака. Уот достигна топката първи и проби между централните бранители, които не успяха да го повалят. Мощният таран финтира и вратаря, за да вкара на празна врата.

59' - Двойна смяна в Локо ГО - Георги Янев замени Славков, докато Георги Колев замени Калоян Стефанов.

56' - Първата смяна в мача е за ЦСКА - Денис Давидов отстъпи мястото си на Тиаго Родригес.

55' - ГОЛ ЗА ЦСКА - 0:2! Тони Уот е безупречен при играта с глава! ЦСКА спечели пряк свободен удар отляво по атаката, а Греъм Кери показа колко силен изпълнител може да бъде. Центрирането му беше преценено до сантиметър, а Уот изпревари пазача си и с изстрел по диагонала забоде кълбото в долния ляв ъгъл.

49' - Добро центриране на Деян Христов, който се беше изтеглил на нетипична позиция отляво. Таранът почти успя да прехвърли Албентоса с идеята си за пас към Сандов, ала ръстът на испанеца оказа своето влияние.

46' - НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ. Домакините подновиха играта от центъра. Без смени в двата отбора.

45' - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ. Без нито секунда продължение от рефера Димо Димов.

ЦСКА доста умело опитва да убие почти незабелижимо темпото в последните минути от полувремето. Локомотив Горна Оряховица няма ясен план какво иска да постигне в предни позиции.

35' - Мазику с изстрел над гредата! Тони Уот се изтегли отдясно по атаката и с тънък пас намери Рубен Пинто на скорост в пеналта. Португалецът отлично извади за Мазику, който стреля в движение от дъгата. Топката мина на около метър и половина над целта.

33' - Първа опасност пред вратата на гостите - Деян Христов от пряк свободен удар! Топката беше заложена на около 22-23 метра от вратата, а острието шутира много добре над стената. Густаво Бусато се разгъна максимално, а кълбото профуча покрай десния стълб.

26'- Греда за ЦСКА! И отново Давидов! Мазику се включи в предни позиции и с къс пас намери руснака в наказателното поле. Макар халфът да се намираше на около 14-15 метра по диагонала, той веднага нанесе изстрел, който преодоля вратаря и отскочи от левия стълб.

20' - ГОЛ ЗА ЦСКА - 0:1! Денис Давидов с впечатляваща солова акция! Руснакът, за който това е едва втори официален мач през сезона, получи пред дъгата и с хубав финт мина покрай Жак Пехливанов. Последва много силен и добре насочен изстрел по тревата, който порази долния ляв ъгъл. Вратарят Ивайло Василев нямаше никакъв шанс.

18' - Добри действия на Соломон-Отабор, който осъществи двойно подаване с Давидов, за да нахлуе в отляво в пеналта. Там той опита центриране за Тони Уот, който дебнеше при далечната греда, но защитата на Локо ГО не позволи на паса да стигне до адресата си.

ЦСКА позагуби от първоначалния устрем в действията си. В играта на "червените" започнаха да преобладават дългите пасове, които засега са лесна плячка за бранителите в черно-бели екипи.

8' - Мощен шут на Малинов от дъгата! Греъм Кери направи хубав пробив отдясно и с пас по земя изкара топката към Малинов. Той шутира силно по диагонала, а на 2-3 метра пред вратата Минков самопожертвователно изчисти.

7' - Разбъркване пред вратата на домакините! Давидов центрира от ъглов удар отляво, а топката направи сериозен карамбол между играчите. Тя отскочи от Албентоса и отиде при намиращия се във вратарското поле Антов, който залитайки не успя да нанесе изстрел.

5' - Пряк свободен удар за Локо ГО отдясно по атаката. Жак Пехливанов центрира добре към зоната пред вратарското поле. Минков скочи най-високо от всички, ала не успя да "натисне" топката и изстрелът му с глава мина над гредата.

НАЧАЛО НА МАЧА. Отборът на ЦСКА изпълни първия удар по топката.