ЦСКА стана поредният елитен тим, който се класира за 1/8-финалите за Купата на България. "Червените" спечелиха с 2:0 гостуването си срещу втория във Втора лига тим на Монтана и по този начин станаха първият тим, разписал се срещу отбора на Ферарио Спасов на "Огоста".

Ел Маестро: Целта за Купата бе победата, постигнахме я

Феро: Не смятахме да се самоубиваме срещу ЦСКА

Момчетата на Нестор Ел Маестро не направиха най-силното си първо полувреме, но си спестиха излишни нерви с ранен гол на Евандро да Силва след почивката. След това в самото продължение резервата Али Соу оформи крайния резулат срещу силно разредената отбрана на домакините. През 90-те минути Монтана демонстрира нелоша организация в защита, ала когато се оказа в позиция да търси изравняване, тимът на Ферарио Спасов стигна до едва едно чисто положение за цялата среща.

Сергей Георгиев: Монтана заслужи уважение с играта си

Евандро: Имаме голямо самочувствие преди мача с Левски

Ел Маестро извърши цели 7 промени в сравнение със срещата от Първа лига срещу Ботев Враца през уикенда, която се игра на същия стадион. Вратарят Данте Стипица записа официален дебют, а за първи път от началото на сезона Евандро и Мауридес стартираха заедно като титуляри.

Още от първите минути на срещата си пролича, че домакините от Монтана ще наблегнат върху компактното си групиране на терена в опит да неутрализират далеч по-класния съперник. Колкото до „червените”, те определено не показаха динамиката от първото полувреме срещу Ботев Враца на същия този стадион през уикенда.

Грешките изобилстваха във всички зони на терена, а в играта на ЦСКА липсваха импровизацията и въображението. Много скоро топката започна да се центрира безспирно към наказателното поле на противника, а защитата на Монтана изглеждаше подготвена за тъкмо такъв похват.

Единствената чиста възможност през първата част дойде след почти половин час игра. Тогава Жоржиньо положи доста усилия, за да стигне доста дълъг пас отляво по атаката. Португалецът спря рязко и центрира към близката греда, където Станислав Манолев се извиси и засече неточно с глава, изпращайки топката над гредата. Ако опитният флангови играч имаше по-добра ориентация, щеше да остави кълбото на намиращия се на няколко метра вдясно от него – и на далеч по-чиста позиция – Малинов, който беше непокрит.

Въпреки незавидното развитие на мача до този момент Ел Маестро реши да не прави промени в изпълнителите преди началото на второто полувреме. Решението му се оказа оправдано, защото „червените” откриха в 52-ата минута. Станислав Манолев изпрати фалцово центриране от ъглов удар към близката греда, където скочилият мощно Мауридес остана под топката. Зад него обаче се придвижваше Евандро, който с глава заби кълбото под гредата – 1:0.

Монтана направи опит да отвърне веднага. В 59-ата минута Сергей Георгиев осъществи много добър набег отляво и нахлу в наказателното поле, където бе застигнат и спрян с шпагат от Стойчо Атанасов. Домакините веднага вдигнаха бурно ръце към съдията с искания за дузпа, но съдията не се трогна и в случая взе правилното решение. Телевизионните повторения доказаха, че Атанасов игра чисто и първо изби топката от краката на съперника.

В 63-ата Монтана отправи първия си точен шут в мача, а той беше изключително опасен. Появилият се на полувремето Николай Цветков направи добре премерено включване между защитниците, а Сергей Георгиев го изведе на чиста позиция. От 11-12 метра по диагонала Демона нанесе нисък шут по тревата, който се оказа в обсега на Стипица и вратарят отрази с крак.

Този шанс беше едничкият, до който монтанчани стигнаха. За сметка на това в заключителните десетина минути ЦСКА изпусна серия от положения, чрез които можеше да убие интригата. В 82-ата минута след центриране от ъглов удар Мауридес спечели високата топка на около 6-7 метра от вратата, но пък изстрелът му премина в аут покрай левия стълб. Две минути по-късно Бодуров след друго центриране от корнер нанесе мощен изстрел с глава, а Даниел Георгиев бе заел точната позиция, за да изчисти топката пред голлинията.

Три минути преди края на срещата Жоржиньо и Секулич разиграха на скорост отляво, а това позволи на крайния бранител да пробие към пеналта. Той вдигна топката по идеален начин за намиращия се около точката на дузпата Мауридес. Бразилският таран стреля с глава, а кълбото мина на не повече от половин метър над лявата сглобка.

Все пак втори „червен” гол имаше и той падна в продължението. Монтанчани загубиха топката в половината на противника, а Валентин Антов я пое и даде перфектен извеждащ пас за Али Соу. Нападателят овладя чудесно и се устреми към вратата, след което видя какъв подарък му прави вратарят Марин Орлинов с излизането извън наказателното поле. Соу спря рязко и после с лек шут от 40 метра плъзна кълбото в мрежата – 0:2.

Така фокусът на "червените" изцяло се пренесе към предстоящото голямо дерби срещу Левски в първенството през уикенда.

МОНТАНА – ЦСКА 0:2

0:1 Евандро 52'

0:2 Али Соу 90+2'

Монтана (4-2-1-3): Марин Орлинов – Васил Попов (63' - Даниел Георгиев), Иван Михов /к/, Галин Ташев, Стефан Цонков – Димитър Илиев (59' - Димитър Георгиев), Йордан Йорданов – Тони Тасев – Сергей Георгиев, Атанас Илиев, Румен Трифонов (46' - Николай Цветков)

Старши треньор: Ферарио Спасов

ЦСКА (4-2-3-1): Данте Стипица – Стойчо Атанасов, Божидар Чорбаджийски, Николай Бодуров /к/, Борис Секулич – Кристиян Малинов, Жанио Бикел – Станислав Манолев (86' - Валентин Антов), Евандро (81' - Али Соу), Жоржиньо – Мауридес

Старши треньор: Нестор Ел Маестро

Стадион: „Огоста” (Монтана)