Отборът на ЦСКА се видя принуден да преглътне поредното си поражение от Лудогорец. В голямото дерби от втория кръг на Първа професионална лига шампионите надвиха „червените” с 1:0 в София. Публиката на стадион „Българска армия” видя предостатъчно взривоопасни ситуации и много малко футбол в мач, който бе изпъстрен с грубости и много нерви.

Единственият гол реализира Върджил Мисиджан в 49-ата минута, подпомогнат от бруталния гаф на вратаря Георги Китанов. Бившият страж на Черно море може да кори само и единствено себе си за попадението. Само десетина минути по-късно „червените” останаха и с човек по-малко, след като Кевин Меркадо бе отстранен за два жълти картона. По този начин "орлите" взеха победа в първия си шампионатен мач от сезон 2017/2018, докато след 2 изиграни мача от първенството дотук ЦСКА остава само с 1 точка.

Иначе мигът за "червен" триумф бе повече от подходящ, тъй като след реванша срещу Жалгирис през седмицата наставникът на Лудогорец Георги Дерменджиев пусна цели 6-има резервни състезатели. Нещата обаче не се развиха по план още преди началния съдийски сигнал на Ивайло Стоянов, тъй като домакините трябваше да правят принудителна рокада. Титулярният вътрешен халф Рубен Пинто получи травма и така Давид Симао започна вместо него, редом до тоталния дебютант Енрике Рафаел.

Само 15 секунди бяха нужни, за да стане ясно какъв ще бъде общия тон на мача. Станислав Манолев при първата си възможност „изнесе” Мисиджан с грубо влизане край тъчлинията, а от този момент нататък това се превърна в тенденция.

Разградчани първи опитаха късмета си чрез Кишада в 5-ата минута. Бразилецът получи зад централния кръг в половината на ЦСКА, напредна добре и пробва шут от около 28-29 метра. Изпълнението му премина на поне метър над целта.

За следващите двадесетина минути това бе най-„футболният” епизод. Далеч по-голяма атракция предложиха домакинските привърженици и по-специално тези в сектор „Г”, които по всяка вероятност ще докарат санкции за „червените” заради атаките си срещу БФС и президента на футболната ни централа Борислав Михайлов.  В този период на терена имаше няколко остри влизания, които продължиха методично да увеличават напрежението.

Първият наистина чист шанс се откри пред гостите в 24-ата минута. Тогава Лукоки даде наглед обречен дълъг пас към Жоао Пауло, но пък Чорбаджийски необяснимо позволи на топката да мине над него. Бодуров тръгна заедно с бразилския нападател на Лудогорец, за да му попречи в наказателното поле, където загуби равновесие. ЦСКА се спаси само заради навременното излизане на вратаря Георги Китанов, който излезе и отби с една ръка последвалия изстрел.

В 32-ата минута Мисиджан почти успешно извади Симао от игра с две много груби атаки в рамките на 2-3 секунди. При втората холандецът „защипа” в гръб съперника си, а португалецът напусна терена със сериозни болки. Една-две минути по-късно той все пак се върна в игра, макар и накуцвайки.

Единствената чиста ситуация за ЦСКА дойде в 36-ата минута, когато същият този Симао положи максимални усилия, за да продължи атаката отляво с пас към Меркадо. Екдвадорецът центрира към Фернандо Каранга в наказателното поле, а таранът загърби Натанаел, за да освободи пространство за Кирил Десподов. Националът стреля изключително силно, ала право в тялото на Хорхе Броун, който дори не помръдна при спасяването.

В първата минута от добавеното време грешка на дебютанта Енрике Рафаел за малко да струва скъпо на домакините. Бразилският техничар загуби твърде леко от Жоао Пауло в собствената си половина, а напористият нападател без много-много да му мисли шутира фалцово към долния ляв ъгъл. Китанов нямаше какво да стори, ако топката бе в очертанията на вратата.

В откриващите минути на второто полувреме дойде и стряскащата грешка на Китанов, която доведе до откриването на резултата. Лудогорец показа силата си при бързото изнасяне на топката – Саша получи от вратаря си и веднага подаде напред вдясно за Лукоки. Холандецът мигом прехвърли играта на другия фланг с пас към своя сънародник Мисиджан. Подаването не беше докрай прецизно и Китанов излезе напред, за да улови. Бившият страж на Черно море се провали с гръм и трясък, изпускайки топката и така сервирайки я за Мисиджан, който не чака втора покана, за да вкара на празна врата – 0:1.

За да стане още по-лошо за ЦСКА, в 58-ата минута „червените” останаха и с 10 души на терена. Абел Анисе за миг изпусна Меркадо при границата на наказателното поле и еквадорецът веднага се устреми напред. Халфът на Лудогорец го догони и притисна с тяло, а почти веднага след контакта играчът на домакините загуби равновесие и падна. Докато играчите в червено вдигнаха ръце за дузпа, Ивайло Стоянов ги попари, вдигайки втори жълт картон на Меркадо за симулация.

В средата на втората част Лудогорец на свой ред имаше претенции за дузпа и може би имаше далеч по-сериозни основания. Гостите разгънаха мълниеносна контраатака в 65-ата минута, при която Мисиджан получи отдясно до ъгъла на пеналта. Крилото веднага пусна по трева към нахлуващия през точката на дузпата Лукоки. Точно преди холандецът да ритне, Чорбаджийски го изблъска в гръб, но Ивайло Стоянов подмина случилото се с мълчание.

Петнадесетина минути преди края Лудогорец трябваше да прави принудителна смяна, след като героят Мисиджан получи разтежение в лявото бедро. Джонатан Кафу зае мястото му.

До края на мача „червените” положиха всички усилия да стигнат поне до някаква ситуация, ала грохнаха много сериозно. Кристиян Малинов се запомни с опит за задна ножица в 84-ата минута, който обаче не застраши особен Хорхе Броун.

В същото време Лудогорец по-скоро сам опропасти няколко обещаващи възможности за бързи контраатаки. Най-чистата възможност се разкри пред Кафу в 86-ата, когато оставен сам на 6-7 метра пред вратата бразилецът с глава не успя да вкара, а прати топката в небесата.

ЦСКА – ЛУДОГОРЕЦ 0:1

0:1 Върджил Мисиджан 49'

ЦСКА (4-2-3-1): Георги Китанов – Станислав Манолев, Божидар Чорбаджийски /к/, Николай Бодуров, Антон Недялков – Кристиян Малинов, Давид Симао (80' - Милчо Ангелов) – Кирил Десподов (71' - Александър Георгиев), Енрике Рафаел (58' - Тиаго Родригес), Кевин Меркадо – Фернандо Каранга

Старши треньор: Стамен Белчев

Лудогорец (4-2-3-1): Хорхе Броун – Лукас Саша, Георги Терзиев /к/, Игор Пластун, Натанаел – Густаво Кампаняро, Абел Анисе – Джоди Лукоки, Жоао Пауло (84' - Светослав Дяков), Върджил Мисиджан (75' - Джонатан Кафу) – Жуниор Кишада (71' - Марселиньо)

Старши треньор: Георги Дерменджиев

Стадион: „Българска армия” (София)

Главен съдия: Ивайло Стоянов