Левски триумфира в голямото дерби на 10-ия кръг в Първа лига срещу ЦСКА! Автогол на Витаутас Черниаускас, дошъл след перфектен изстрел на Габриел Обертан, донесе успеха с 1:0 за "сините", които по този начин излязоха еднолично на първо място в класирането с 25 точки.

На Националния стадион "Васил Левски" момчетата на Славиша Стоянович успяха да излъжат своя съперник в равностоен двубой, в който положенията пред двете врати не бяха особено много. Момчетата в синьо обаче използваха едно от тях, а в същото време действаха отлично в защита и не дадоха шанс на съперника да стигне до изравняване. Така Левски по най-добрия начин потвърди шампионските си амбиции. Тимът от "Герена" е с 25 точки, следван от ЦСКА с 22 и Лудогорец с 20. Шампионите обаче от 20 часа приемат Черно море и могат да изпреварят "червените".

За Левски това бе първа победа в дербито след три двубоя без успех, както и първа за първенство от март 2017-а.

Играч на мача: Габриел Обертан

LAP.bg
55 снимки

Ето как се разви двубоят:

Само 45 минути след началото на двубоя бе и първата опасност в срещата. Мауридес стреля от далечно разстояние, а Мартин Полачек боксира.

Това даде тон на първите няколко минути, в които ЦСКА бе по-добрият отбор на терена. Бързо обаче "сините" изравниха играта и атаките към двете врати започнаха да се редуват.

В 25-ата минута след центриране от корнер бранител в синьо отклони с глава към оставения непокрит Николай Бодуров, чийто изстрел с глава мина на сантиметри от страничния стълб. Малко след това Левски отвърна с хубав изстрел с глава, който мина над вратата.

След точно 30 минути игра обаче "сините" откриха резултата. Ангел Лясков загуби наивно топката, тя бе открадната от Обертан, който с няколко движения си откри шанс за стрелба извън наказателното поле. Изстрелът на французина бе много качествен като уцели страничния стълб. След това обаче рикошира в гърба на вратаря Черниаускас и влетя във вратата му.

Голът подейства добре на символичните гости, които до края на полувремето бяха по-добрият тим на терена. В 40-ата минута Станислав Костов стреля опасно с глава след центриране отдясно на Цветкович, но Черниаускас изби в корнер.

В края на полувремето пък Рубен Пинто и Тиаго Родригес си изкараха жълти картони, с което "червените" с официални предупреждения станаха трима.

Началото на второто полувреме бе посветено на две много спорни ситуации, в които и двата отбора имаха като че ли справедливи претенции за дузпа. Първо в 52-ата минута изстрел на Тиаго Родригес срещна ръката на Иван Горанов в наказателното поле, но съдиите не отсъдиха нищо.

Само 2 минути по-късно пък Жерсон Кабрал бе съборен от Кристиан Малинов, но съдийски сигнал отново не последва. Последваха първи смени в двата отбора като за ЦСКА Али Соу замени Едвин Джеси, а за Левски Богдан Вашчук подсили средата на терена вместо нападателя Станислав Костов. В тези минути обаче положенията пред двете врати почти липсваха като се изчерпваха със слаби удари към вратите.

Нестор Ел Маестро предприе още две смени като в игра влязоха Жанио Бикел и Жоржиньо на местата на Рубен Пинто и Тиаго Родригес.

В 82-ата минута в може би най-опасната ситуация за "червените" през втората част Кирил Десподов стреля по диагонала, но встрани от лявата греда.

Малко след това последва спречкване между двата тима, заради което жълти картони получиха Тиам, Горанов и Десподов. То обаче спря играта за доста време, което наложи добавено време от 5 минути.

И в тях обаче, както и като цяло в последните 30 минути, играта бе много накъсана и не доведе до нищо значимо. Така в крайна сметка "сините" записаха ценна победа в дербито, която оставя тима на Славиша Стоянович едноличен лидер в класирането.

ЦСКА – ЛЕВСКИ 0:1

0:1 Витаутас Черниаускас /автогол/ 30'

Рефер: Ивайло Стоянов

Стадион „Васил Левски“, София

ЦСКА: Витаутас Черниаускас, Борис Секулич, Божидар Чорбаджийски, Николай Бодуров, Ангел Лясков, Кристиян Малинов, Рубен Пинто (74' Жанио Бикел), Кирил Десподов, Тиаго Родригес (74' Жоржиньо), Едвин Джеси (63' Али Соу), Мауридес

ЛЕВСКИ: Мартин Полачек, Милош Цветкович, Давид Яблонски, Холмар Ейолфсон, Иван Горанов, Хали Тиам, Габриел Обертан (90'+3 Нуно Рейш), Давиде Мариани, Жерсон Кабрал (76' Антони Белмонт), Паулиньо, Станислав Костов (68' Богдан Вашчук)

Ел Маестро: Може да сме наранени, но не сме счупени

Славиша Стоянович: Не сме направили кой знае какво

Димитър Пенев: Левски вкара половин гол