Левски София постигна инфарктен, но много сладък успех за „сините“ в голямото дерби на България срещу ЦСКА. Големият герой за символичните домакини в срещата беше венецуелският национал – Кристиан Макун, който се разписа с глава 86-ата минута, след като топката се претъркули зад голлинията на Густаво Бусато.

Така Левски записа първа победа срещу големия си съперник след повече от две календарни години пауза. Последната такава датираше от септември 2022-а година.

Голът сякаш дойде логично за „сините“, които през цялото второ полувреме бяха по-дейният отбор с пресата и натиска си срещу опонента. Иначе, през първата част Александър Колев нацели гредата на Густаво Бусато, а символичните домакини имаха претенции за червен картон за капитана на „червените“ - Лиъм Купър. ЦСКА, от своя страна, имаше също бурни претенции в края на първото полувреме за дузпа срещу Аарон Лея Исека, но и в тази ситуация реферът Драгомир Драганов не взе друго решение от първоначалното си такова.

Този успех пък изравни Левски в челото на класирането с шампиона Лудогорец. „Сините“ имат 28 точки, колкото имат и разградчани, ала „орлите“ са с цели два мача пасив спрямо отбора на Станислав Генчев. Кризата на резултати при ЦСКА пък продължи и след този кръг. „Червените“ заемат 13-ото място и са с 10 точки. Това е и поражение №7 за ЦСКА от началото на сезона в 11 изиграни мача.

--

"Сините" изпълниха център, а Мустафа Сангаре се понесе и шутира силно по диагонала в 10-ата секунда, но прати топката над напречната греда на Бусато. От самото начало на мача ЦСКА се възползваше лесно да преминава през центъра на Левски и "червените" владееха повече топката в началните акорди от срещата.

В седмата минута "гостите" от ЦСКА стигнаха до ъглов удар след лоша преценка от вратаря на Левски - Маркович. Джейсън Локило вдигна за Тибо Вион, а френският играч на "червените" стреля с глава, но стражът на "сините" блокира. След това пък Мика Пинто обстрелва вратата на символичните домакини от средна дистанция, но топката профуча встрани от "синята" врата.

В десетата ​Мустафа Сангаре се пребори с Тибо Вион пред полето на ЦСКА и даде към Алекс Колев. Той върна назад за Карлос Охене, чийто удар беше доста неточен. Пет след това Джейсън Локило отправи много тежък удар с левия крак към "синята" врата, а топката удари изключително сериозно Карлос Охене в главата. Халфът легна на тревата, а реферът спря моментално играта, за да може ганаецът да получи лекарска помощ.

В 20-ата минута Густаво Бусато и Лиъм Купър не се разбраха, а Мустафа Сангаре атакува опасно. Шотландецът изби топката, след което десният му крак спря в този на нападателя на Левски, който легна на терена с болки.

Три след това "сините" уцелиха гредата на ЦСКА. Мустафа Сангаре изведе впечатляващо Алекс Колев от легнало положение, а българският нападател се понесе. Лиъм Купър го достигна на границата, но Колев стреля и елиминира Бусато, но топката срещна гредата на бразилеца.

След малко повече от 30 минути игра Мика Пинто опита да изведе с диагонален пас по земя Джейсън Локило, ала Цунами от Левски действа чудесно и спря пътя на топката за Локило, който щеше да излезе сам срещу Маркович. Осем преди края Алдаир се понесе по левия фланг и елиминира Тибо Вион. Халфбекът намери Сангаре, който шутира, но с перфектно заставане Лиъм Купър блокира опита на нападателя на Левски.

startphoto.bg
50 снимки

В края на полувремето Левски сбърка фатално при изнасянето на топката, а Линдсет изведе Аарон Исека. Нападателят преодоля вратаря Маркович, а той влетя в краката му, след което нападателят на ЦСКА се свлече на тревата. Реферът Драганов първоначално посочи корнер, макар претенциите на "червените" за дузпа да бяха яростни. В крайна сметка играта беше подновена със странично хвърляне.

Малко преди тази ситуация пък се видя и първото напрежение между феновете на Левски, които бяха заели местата си в Сектор "А" на Националния стадион "Васил Левски".

Дълбоко в добавеното време на първата част Джеймс Ето'о изведе с топката Джейсън Локило, който опита да свали успоредно с глава към Аарон Исека, но Цунами изби пред погледа на "червения" нападател.

100 снимки

Седем след подновяването  Евертон Бала обстрелва силно вратата на ЦСКА от разстояние, а Густаво Бусато изби легнал към Майкон. Ударът на левия бек на "сините" беше доста неточен и топката почти прехвърли сектор "Б". Малко преди това пък "червените" фенове издигнаха хореография, с която подкрепиха напълно новия си треньор Александър Томаш. Феновете на символичните домакини пък развяха доста знамена с емблемата на втория във временното класиране на efbet Лига.

В 59-ата минута Евертон Бала пак стреля от разстояние към своя сънародник Бусато, който пак се намеси авторитетно. След малко повече от час игра Томаш направи тройна промяна. В игра се появиха Илиан Илиев, Годуин Куялипу и Матиас Фаетон, а те заеха местата на Локило, Исека и Бютучи.

97 снимки

ЦСКА стигна до фантастичен шанс за гол в 62-ата минута. Резервата Илиан Илиев даде хубав успореден пас към непокрития Линдсет, чийто шут от движение от точката за дузпа премина встрани от "синята" врата. В 69-ата минута Джонатан Линдсет демонстрира голямо желание да отнеме топката от "сините" и норвежецът го стори. Накрая плеймейкърът на ЦСКА върна назад към Коялипу, който стреля силно с десния крак, ала над напречната греда на Левски.

Четири преди края Левски откри резултата. Фабио Лима центрира топката от ъглов удар, а Кристиан Макун нанесе удар с глава, който изненада Бусато. Вратарят на ЦСКА изби кълбото, но то вече беше преминало голлинията му - 1:0 за Левски.

В добавеното време на срещата, което беше 8 минути, де факто футбол не се видя. Левски се защитаваше отлично с изсипаните топки от ЦСКА, а те от своя страна не създадоха нищо вълнуващо пред вратата на Матей Маркович.

FT / ЛЕВСКИ - ЦСКА 1:0