Отборът на ЦСКА е на финал в турнира за Купата на България! "Червените" изиграха отличен двубой и надделяха над Лудогорец с резултат от 2:1 като гост в мач-реванш от 1/2-финалите в турнира. Енрике Рафаел откри резултата още в третата минута, а в 36-ата Георги Йомов удвои. В 73-ата минута резервата Елвис Ману върна едно попадение за домакините, което обаче се оказа недостатъчно. В края на срещата бяха раздадени и три червени картона за Алекс Сантана от Лудогорец и за Иван Турицов и Любослав Пенев от ЦСКА.

Антон Узунов
94 снимки

Първата среща в София завърши 1:1 и с общ резултат от 3:2 "червените" си подпечатоха мястото във финала за Купата, който ще се играе на 19 май. Съперник на столичани ще бъде тимът на Арда, който се справи със Славия.

Възпитаниците на ЦСКА изиграха много силен двубой, в който бяха максимално концентрирани и показаха добра ефективност в атака. Над всички за "червените" беше Енрике Рафаел, който реализира първото попадение, а след това асистира на Георги Йомов за втория гол. Лудогорец изигра слабо първо полувреме, но през втората част динамиката в играта на "орлите" се вдигна и те стигаха до едно попадение. Като цяло обаче разградчани не успяха да затруднят максимално защитата на "червените".

За втори път пък столичани отстраняват Лудогорец в Разград за Купата, след като това стана през 2019 година след 1:0 на 1/4-финалите. Тогава отново наставник на "червените" беше Любослав Пенев. За "орлите" остава да се борят за титлата в efbet Лига, където имат 9 точки преднина пред втория Локомотив Пловдив.

Отзивите след мача:

Дамбраускас: ЦСКА беше по-добър, заслужено е на финал​

Петричев: Заслужена победа на гостуващия отбор​

Енрике Рафаел: На финала трябва да си вземем това, което не успяхме предния път​

Помощникът на Пенев: Мачът постоянно бе под наш контрол​

Кешеру: Не съм изненадан, че загубихме двубоя​

Елвис Ману: Не играхме добре​

Недялков: Заслужено загубихме​

Десподов: Не отговорихме на агресията и самочувствието на ЦСКА​

Срещата стартира с опит за преса от страна на Лудогорец в първите около две минути, но без опасности за Густаво Бусато.

Още с първата си атака обаче ЦСКА успя да открие резултата. В третата минута Амос Юга получи топката отляво и пусна чудесен извеждащ пас за Жорди Кайседо. Нападателят напредна, влезе в наказателното поле и опита да намери свой съотборник, но бе блокиран от Оливие Вердон. Топката обаче попадна на пътя на Енрике Рафаел, който не сбърка от близка дистанция, след като копна топката над вратаря Кристиан Кахлина – 0:1.

„Червените“ имаха още един шанс в 7-ата минута, когато Мено Кох засече с глава центриране от ъглов удар, но неточно над напречната греда.

Четири минути по-късно Лудогорец стигна до първата си опасност пред вратата на Бусато. Кирил Десподов центрира от свободен удар в наказателното поле, където Клаудиу Кешер, засече с глава, но покрай дясната греда на бразилския страж на гостите.

Малко след това самият Десподов опита да изненада Бусато, след  като стреля директно от нов свободен удар, този път отляво, но вратарят на „червените“ изби в корнер.

В 22-ата минута Кахлина спаси вратата си от сигурен втори гол след уникална намеса. Топката бе центрирана в наказателното поле след атака на ЦСКА отдясно, където Тиаго Родригес стреля с глава и я насочи към левия горен ъгъл на Кахлина, но хърватският страж се хвърли и спаси по невероятен начин в корнер.

Шест минути след това обаче бе извършена принудитерна смяна в тима на "червените". Теренът напусна Тиаго Родригес, който се опита да продължи двубоя, като бе сменен от Федерико Варела.

В 33-ата минута се наложи принудителна промяна и в състава на "орлите". С контузия напусна Абел Анисе, а неговото място зае Доминик Янков.

ЦСКА дочака своя шанс и удвои преднината си в 36-ата минута. Федерико Варела свърши чудесна работа, като задържа отлично топката отляво на наказателното поле и не позволи на Драгош Григоре да му я отнеме, а след това даде отличен извеждащ пас за Енрике Рафаел. Бразилецът пък центрира към далечната греда, където Георги Йомов бе оставен съвсем сам и реализира на опразнената врата за 0:2.

"Червените" продължиха да натискат и можеха да стигнат до трети гол пет минути преди края на първата част. Йомов получи отдясно и центрира в наказателното поле, където Рафаел Енрике опита задна ножица, но покрай лявата греда на Кахлина.

В 44-та минута Кешеру стреля от пряк свободен удар на добра позиция пред наказателното поле на ЦСКА, но право в стената.

До края на първото полувреме нови ситуации липсваха и двата тима се оттеглиха на почивка при същия резултат. Като цяло ЦСКА изигра едно от най-добрите си полувремена от зимата насам, докато Лудогорец се представи под нивото, което показваха от началото на пролетния дял от шампионата.

На полувремето Валдас Дамбраускас направи смяна. Джордан Икоко беше заменен от Сисиньо. По този начин "орлите" смениха тактическата си постройка и заиграха с трима в отбрана.

Пет минути след началото на втората част Кирил Десподов центрира остро от фаул, а топката стигна до Григоре, но бе блокиран от Жеферсон.

В 55-ата минута отново Кахлина спаси Лудогорец от нов гол в тяхната врата. Брадли Мазику центрира отляво в наказателното поле, където на далечната греда мощен изстрел нанесе Йомов. Топката летеше точно под гредата на хърватския страж на домакините отрази в корнер.

Минута след това Елвис Ману замени Клаудиу Кешеру в състава на "орлите".

След час игра Кахлина показа колебания при играта с крака и сбърка при изнасянето на топката. Това позволи играчите на ЦСКА да откраднат топката, а след това Йомов шутира пред наказателното поле, но неточно.

Секунди след това домакините можеха да се върнат в мача, но този път Густаво Бусато показа отлична реакция. Десподов получи чудесен извеждащ пас от Вандерсон в наказателното поле и излезе сам срещу Бусато, но стреля в тялото на вратаря, който бързо скъси ъгъла с нападателя.

В 64-ата минута Лудогорец удари греда. Десподов стреля директно от пряк свободен удар пред наказателното поле на „червените“, но топката се отби от дясната греда на Бусато.

Две минути след това Жеферсон центрира отляво в наказателното полена далечната греда Йомов стреля, но в аут. Малко след това Енрике Рафаел навлезе отляво в пеналтерията и шутира, но неточно.

В 68-ата минута Антон Недялков опита да изненада Бусато с изстрел от дистанция, но бразилският страж отрази в корнер.

След това Любослав Пенев направи двойна промяна в своя тим. Той пусна в игра Греъм Кери и Бисмарк Чарлс, които замениха Георги Йомов и Жорди Кайседо.

Двадесет минути преди края на срещата Федерико Варела можеше да убие всякаква интрига. Той се озова на стрелкова позиция в наказателното поле, но отново Кахлина спаси по чудесен начин.

В 73-ата минута обаче „орлите“ се върнаха в двубоя. Сисиньо опита да центрира, топката рикошира в играч на ЦСКА и попадна във Вандерсан, който отлично я чукна за Елвис Ману. Нидерландецът пък моментално нанесе изстрел от около 17-18 метра, който влетя в долния ляв ъгъл на Бусато за 1:2.

В 84-ата минута Десподов стреля директно от пряк свободен удар, но в ръцете на Бусато.

Минута след това се разиграха неприятни сцени на терена, което беше породено от големия заряд на двубоя. Директен червен картон получи Алекс Сантана, който влезе грубо в краката на резервата Митко Митков. Това влизане ядоса наставникът на ЦСКА Любослав Пенев, който също видя червения цвят. Втори жълт картон и съответно червен получи и Иван Турицов от гостите заради участие в създалото се меле между играчите. Така и двата тима завършиха срещата в намален състав.

До края на срещата ЦСКА успя да удържи преднината си и ще играе финал за Купата на 19 май.

FT | ЛУДОГОРЕЦ - ЦСКА 1:2

0:1 Енрике Рафаел 3'

0:2 Георги Йомов 36'

1:2 Елвис Ману 73'

Жълти картони: Тиаго Родригес (ЦСКА) 23'; Оливие Вердон (Лудогорец) 23' ; Енрике Рафаел (ЦСКА) 38'; Джордан Икоко (Лудогорец) 45' , Антон Недялков (Лудогорец) 53'; Юрген Матей (ЦСКА) 62', Амос Юга (ЦСКА) 72', Иван Турицов (ЦСКА) 74', Брадли Мазику (ЦСКА) 83', Бисмарк Чарлс (ЦСКА) 83', Густаво Бусато (ЦСКА) 90+3'; Елвис Ману (Лудогорец) 90+4', Драгош Григоре (Лудогорец) 90+6'

Червени картони: Алекс Сантана (Лудогорец), Иван Турицов (ЦСКА) 87

1/2 финал за Купа на България, мач-реванш (1:1 в първия мач)

Стартови състави на двата отбора:

ЛУДОГОРЕЦ (4-2-3-1): 1. Кристиан Кахлина - 22. Джордан Икоко, 21. Драгош Григоре, 24. Оливие Вердон, 3. Антон Недялков - 12. Анисе Абел, 7. Алекс Сантана - 11. Кирил Десподов, 95. Каули Оливейра, 88. Вандерсон - 28. Клаудиу Кешеру (к)

Резерви: 23. Пламен Илиев (в), 4. Сисиньо, 5.Георги Терзиев, 10. Елвис Ману, 25. Стефан Баджи, 32. Жосуе Са, 64. Донимик Янков

Старши треньор: Валдас Дамбраускас

ЦСКА (4-2-3-1): 1. Густаво Бусато - 19. Иван Турицов, 2. Юрген Матей, 4. Мено Кох, 18. Брадли Мазику - 3. Жеферсон, 21. Амос Юга - 10. Георги Йомов, 20. Тиаго Родригес (к), 7. Рафаел Енрике - 30. Жорди Кайседо

Резерви: 25. Димитър Евтимов (в), 5. Федерико Варела, 6. Мико Митков, 8. Греъм Кери, 17. Бисмарк Чарлс, 27. Мартин Смоленски, 28. Пламен Гълъбов​